Çevre Temizlik Alanları

Radyoaktif Atıkların Temizlenmesi Nükleer santral atıklarında bulunan ve çevre sağlığı açısından tehlikeli olan Sr90, Cs137, Co60, Ca45 gibi izotoplar zeolitlerle tutulabilmektedir. Böylece atık sudan alınan radyoaktif atıklar zeolitle birlikte gömülerek zararsız hale getirilmektedir. Bu alanda asitlere dayanıklılıkları nedeniyle klinoptilolit ve mordenit kullanılmaktadır. 

       Atık Suların Temizlenmesi 

       Şehirlerin ve endüstri tesislerinin atık sularında bulunan azot bileşkleri (özellikle amonyum), metal iyonları (Pb, Cd, Fe, Cu, vb.) atıldıkları ortamlarda yeraltı ve yerüstü sularını kirletmekte ve bu ortamların gerek temiz su gerekse kullanma suyu olma özelliklerini yok etmektedir. Ayrıca bu sularda yaşayan balık ve diğer su faunasına toksik etki yapmakta ve bu faunanın beslenmesi için gerekli alglerin üremesini de engellemektedir. Atık sularda bulunan azot ve istenmeyen bazı ağır metal katyonları (örn. Pb++), zeolitler tarafından kolaylıkla tutulmaktadır. ABD ve Japonya'da çoğu şehir ve endüstriyel atık suları klinoptilolit kullanılarak temizlenmektedir. 

     Çöp Deponi Alanları 

       Düzenli çöp deponi alanlarının en önemli kesimleri zemin ve zemin stabilizasyonudur. Zeminde kullanılacak astar malzemenin zemini sağlamlaştırıcı, geçirgen olmayan bir yapı gösteresi istenir. Bunun için çoğunlukla, geçirgenliği az olan killer kullanılır. Killerin zamanla şişerek jelleşmesi ve asit ortamlardan etkilenmesi nedeniyle sorunlar yaşanabilmektedir. Yapılan araştırmalar betonit türü killerle klinoptilolit türü zeolitlerin birlikte kullanılmalarının hem zemin kararlılığına olumlu etki yaptığını hem de daha ince astar malzemesi ile zemin oluşturulabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda zeolit, sızabilecek sulardaki zararlı iyonları tutarak filtre görevi görmektedir. 
Ürün Kategorileri

Haberler

Hayvan Beslenmesi

 Yemlerine zeolit ilave edilen tavuk, domuz ve geviş getiren hayvanların normal ye..

Devamını oku !
Zeolit kullanım alanlar..

Zeolit Tarım Alanlarında;   Çiçekçilik, Fidancılık ..

Devamını oku !
Çim Saha Alan Uygulamala..

  Zeolitler yeni çim sahalar oluşturulurken veya mevcut çim sahaları..

Devamını oku !
Çevre Temizlik Alanları

Radyoaktif Atıkların Temizlenmesi Nükleer santral atıklarında bulunan ve ç..

Devamını oku !
Tümünü Göster/Show all

Duyurular

Etkinliklerimiz

25.02.2015 Bu yıl 6.sı düzenlenen Balıkesir Tarım ve Hayvancılık Fuar..

Devamını oku !
Tümünü Göster/Show all